کارشناس آلمانی: دفاع اروپایی ها از برجام فقط در حد حرف باقی مانده است

به گزارش سفر به بالی اندونزی، یک کارشناس آلمانی با اشاره به سیاست هایی که غرب علیه ایران در پیش گرفته است گفت که این اقدامات به تسلیم ایران منتهی نخواهد شد و اروپایی ها هم در حفظ برجام و برقراری کانال اقتصادی با ایران گام موثری برنداشته اند.

کارشناس آلمانی: دفاع اروپایی ها از برجام فقط در حد حرف باقی مانده است

به گزارش گروه بین الملل سفر به بالی اندونزی، میشائیل لودرز کارشناس مسایل غرب آسیا درباره اعمال فشارهای دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا علیه ایران که شامل تهدید به اقدام نظامی و تحریم های اقتصادی می شود، موضع گیری کرد.

لودرز در گفت وگو با شبکه خبری ان تی وی، درباره اقدام نظامی احتاقتصادی آمریکا علیه ایران گفت که احتمالا در ماه های گذشته از جانب پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) این موضوع مطرح شده است که چنین حمله ای می تواند پیغامدهای سنگینی (برای آمریکا) داشته باشد و دست کم انتخاب ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری را تحت الشعاع قرار می دهد.

وی اضافه کرد: آمریکا کوشش می نماید که ایران را از لحاظ اقتصادی به زانو در آورد و تسلیم کند اما اینچنین نخواهد شد. ایرانی ها تحت فشار اقتصادی تحریم های آمریکا قرار دارند و صادرات نفت از حدود 2.5 میلیون بشکه در روز دریک سال گذشته، به حدود یک دهم کاهش یافته است. این وضعیت برای مردم ایران (موضوعی) جدی است اما این کشور تسلیم نخواهد شد. راهکاری برای برون رفت از این بحران نیست، مگر اینکه آمریکا به توافق هسته ای با ایران باز شود.

کارشناس مسایل غرب آسیا در ادامه گفت: مشکل با اتحادیه اروپا این است که کشورهایی مثل بریتانیا، فرانسه یا آلمان فقط در حد تعریف از توافق هسته ای مانده اند اما از زمانی که آمریکا از توافق هسته ای خارج شده است، عملا هیچ کاری برای اینکه ایران از پیغامدهای اقتصادی توافق برخوردار شود، انجام نداده اند و این بیشتر به این دلیل است که اروپایی ها از بحث سیاسی یا اقتصادی با آمریکا اجتناب می نمایند.

وی با اشاره به ایجاد کانال پرداخت اقتصادی موسوم به اینستکس هم گفت که این کانال اقتصادی خیلی دیر به راه افتاد و با اعمال فشارهای آمریکا برای انتقال همه کالاها کارایی ندارد و فقط می توان در انتقال کالاهای بشردوستانه مانند موادغذایی و دارو از آن استفاده کرد.

لودرز در سرانجام گفت که بازیگرانی در منطقه وجود دارند که چنین نمایش و رفتاری با ایران را می خواهند، شرایط واقعا خطرناک است. ابرهای تنش بر فراز آسمان در حال حرکت است و فقط کافی است تا یکی از طرف های درگیر در زمانی اشتباه کار اشتباهی را انجام دهد تا این مواد منفجره انفجار بزرگی ایجاد کند و این وضعیت تا زمانی که مذاکره میان آمریکا و ایران وجود نداشته باشد تا بحران سرانجام یابد، ادامه دارد.

انتهای پیغام/م

منبع: خبرگزاری فارس

به "کارشناس آلمانی: دفاع اروپایی ها از برجام فقط در حد حرف باقی مانده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارشناس آلمانی: دفاع اروپایی ها از برجام فقط در حد حرف باقی مانده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید