باید نکونام را سرمربی تیم ملی کنیم، کاش نمازی را نیاورده بودم

به گزارش سفر به بالی اندونزی، سعید آذری در مورد عدم پایبندی باشگاه ها به تعهداتشان در قبال مربیان داخلی و خارجی، گفت: وقتی در یک باشگاه تعهدی را امضا می کنید موظف به انجام آن هستید؛ فرقی هم نمی کند داخلی باشد یا خارجی یا سرمربی باشد و مربی بدنساز. باشگاه موظف است به تعهدش عمل کند.

باید نکونام را سرمربی تیم ملی کنیم، کاش نمازی را نیاورده بودم

پول کربکندی، ابراهیم زاده و مازیار را تا ریال آخر پرداخت کردیم

وی ادامه داد: در اصفهان ضرب المثلی داریم که می گوییم اول چاه را بکن بعد منار را بدزد. اینکه مربی خارجی را استخدام می کنید که قراردادش یک میلیون دلار است و امروز می گردد 11 میلیارد و 200 میلیون تومان اگر این را در بودجه ندیده باشید مشکل ساز می گردد. در دوره مدیریت خودم در ذوب آهن دو، سه مربی ایرانی شکایت کردند و تا ریال آخرش را دریافتد و ما حقشان را دادیم. آقای کربکندی شکایت نموده بود و ما 285 میلیون به وی دادیم. آقای ابراهیم زاده 282 میلیون تومان گرفت. آقای اصغر مازیار هم پولش را گرفت. این حق و حقوق را باید داد.

بدهی های میلیاردی ذوب آهن را پرداخت کردم

مدیرعامل باشگاه فولاد در پاسخ به این سئوال که چرا این شرایط پیش می آید و اغلب باشگاه ها هزینه ها را مدیریت نمی نمایند؟ توضیح داد: من باشگاه سابقم ذوب آهن را مثال می زنم. وقتی به ذوب آهن آمدم باشگاه 20 - 30 میلیارد تومان بدهی داشت و بخش اعظمش برای فوتبال بود. بسکتبال 4 میلیارد و 500 میلیون تومان و فوتبال 16 میلیارد بدهی بود که مدیریت شد. حرکت در جهت بودجه باعث می گردد شما به تعهدات خود عمل کنید. کارشناسان، مربیان و بازیکنان ایرانی کمتر به مجامع بین المللی مراجعه می نمایند. این اواخر یکسری بازیکنان به کنفدراسیون آسیا مراجعه کردند. قاعدتا کارشناسان و مربیان و ورزشکاران خارجی سریع به فیفا مراجعه می نمایند و آنها هم با آنالیز پرونده، سریع رای صادر می نمایند. در برخی مواقع جرایم دیرکرد هم تعلق می گیرد. روی هم رفته عدم توجه به بودجه باشگاه باعث می گردد آن باشگاه با مشکل روبرو گردد.

فوتبال نباید در چارچوب بومی گرایی محدود گردد

وی درباره اینکه عمده مشکل مدیران باشگاه ها در فوتبال ایران چیست و چرا باید سمت مربیان خارجی رفت؟ گفت: به خاطر عدم شناختی است که از توانمندی داخلی مربیان خود داریم. الان نسل جدید مربیان و نسل قبل از آنها که باتجربه تر شده اند، در فوتبال ایران هستند و توان اینکه فوتبال ما را اداره نمایند، دارند. خیلی از این مربیان قهرمانان سابق ملی بوده اند مثل جواد نکونام که سابقه 8 ساله در اسپانیا دارد. این بچه ها توانش را دارند. ولی اگر قرار بود فوتبال در چارچوب بومی گرایی محدود گردد خیلی از مربیان در جهان جابجا نمی شدند. اگر احساس احتیاج می کنیم و مربی می آوریم باید شرایط اقتصادی خود را بسنجیم. عدم شناخت از وضعیت اقتصادی باشگاه و عدم شناخت از مسئولیت به عنوان مدیرعاملی این مسائل را پیش می آورد.

مدیریت باشگاهداری تخصص ویژه ای می خواهد

آذری تاکید نمود: مدیرعاملی در فوتبال شغل پرجاذبه ای است ولی اگر مسئولیت ها را ندانید و توانایی اش را هم نداشته باشید به مشکل می خورید. هرکسی نمی تواند مدیرعامل باشد. بعد همواره همدیگر را متهم می کنیم که بدهی ها برای فلان مدیر است. یک نفر هم که در مسند مدیریت باشگاه قرار می گیرد فکر می نماید دو بانک باید پول در اختیارش قرار بدهد تا مدیریت کند. مثل مادرشوهری می ماند که می گوید همسایه ها یاری کنید تا من عروس داری کنم. نباید اینطور مدیریت کرد. مدیریت فوتبال با سایر حوزه ها خیلی فرق می نماید. مدیریت باشگاهداری تخصص ویژه ای می خواهد.

پیروزیت در فدراسیون ضامن پیروزیت در باشگاه نیست

مدیرعامل باشگاه فولاد یادآور شد: ممکن است یک نفر در قالب فدراسیون ورزشی سه دوره رئیس باشد و بتواند در رشته خودش پنج مدال هم به دست بیاورد ولی اگر همین آدم در باشگاه مدیر گردد، ممکن است تخصص نداشته باشد. مدیریت در باشگاه و سازمان های ورزشی با هم تفاوت دارد. این تضمینی نیست که اگر رئیس فدراسیون خوبی باشید، رئیس باشگاه خوبی هم بگردد. یک نفر که رئیس تربیت بدنی یک شهرستان بوده و از آنجا اخراجش نموده اند را نمی توان مدیرکل استان گذاشت. یکی از سخت ترین نوع مدیریت ها در ورزش، مدیریت باشگاهداری است.

چطور می توان تخصص مدیریت را گذراند

آذری در ادامه صحبت هایش با رادیو ورزش به نحوه حضورش در پست مدیریت ورزش اشاره نمود و اضافه کرد: من از سال 1360 تا 1377 وزنه برداری کردم و انواع و اقسام مدال ها را گرفتم. بعد در سطح استان و ملی مربیگری کردم. بعد یک مرد به من اعتماد کرد. مهندس مسعود ابکا مدیرعامل ذوب آهن شد و یک روز کنفرانسی را برگزار کرد و پالایشی را در مجموعه ذوب آهن انجام داد و تحصیلنموده های ذوب آهن را جدا کرد. بعد از همایشی که گذاشته بود، به من پیشنهاد داد که مدیرعامل ذوب آهن شوم و من گفتم که می توانم. از سال 1375 کارمند ذوب آهن و متصدی اماکن ورزشی شدم. مدیون افرادی مثل شوقی و سلیمانی فرد بودم. به موازات آن درسم را خواندم و الان هم در حال دریافت مدرک دکترا هستم. شاید این اتفاق برای هرکسی رخ ندهد. از سال 75 در باشگاه ذوب آهن کار کردم و با مبانی علمی و تجربی کار کردم و الان در خدمت فوتبال و ورزش ایران هستم.

همه خود را صاحبنظر می دانند ولی حاضر نیستیم بلیت 10 هزار تومانی بگیریم

مدیرعامل پیشین باشگاه ذوب آهن در پاسخ به سئوالی مبنی بر تفاوت های فوتبال ایران و اروپا در نحوه باشگاهداری و مالکیت، گفت: در ایران فوتبال را هنوز به عنوان یک بازی نگاه می نمایند ولی در اروپا فوتبال یک شغل و صنعت است که در آن مشاغل گوناگونی وجود دارد و هرکسی باتوجه به تخصصش از این صنعت استفاده می نماید. سهام هر باشگاه در بورس عرضه می گردد. در ایران همه فکر می نمایند در فوتبال تخصص کافی دارند؛ از نانوایی محل ما گرفته که برایم قابل احترام هستند تا متخصصان عالی رتبه ورزش کشور که همه خود را صاحب نظر می دانند ولی حاضر نیستیم برای این فوتبال یک بلیت 10 هزار تومانی بخریم و قبول کنیم فوتبال شغل این بچه ها است.

سازمان تربیت بدنی یک مدیر متخصص نداشته

آذری اضافه کرد: یک رئیس سازمان تربیت بدنی قبل و بعد از انقلاب به من معرفی کنید که تخصص و تحصیلاتش مدیریت عالی ورزش بوده است. وقتی ورزش ما از 100 سال پیش اینطور اداره شده آیا انتظار دارید آدم های متخصص در فوتبال و باشگاه ها پست بگیرند؟

شما را از باشگاهداری خصوصی سیر می نمایند

وی توضیح داد: در ایران اگر باشگاه خصوصی هم داشته باشید آنقدر در آن دخالت می گردد که شما را از باشگاهداری سیر می نمایند. هر روز از هر جناح به شما فشار می آورند تا امتیاز بگیرند. برای همین باشگاه های خصوصی شکل نمی گیرند. آدم هایی که سرمایه گذاری می نمایند بعد از یک مدت محو می شوند. این افراد با دو تفکر به فوتبال می آیند؛ یا فکر می نمایند فوتبال عروسک دست ساز است که چون پول دارند می توانند در آن هر طور بخواهند رفتار نمایند. یا عده ای هم عاشق فوتبال هستند امثال آقای زنوزی و علی شفیع زاده. اینها فوتبال را دوست دارند و دو سه هدف دارند. یکسری می خواهند معروف شوند. یکسری می خواهند به فوتبال یاری نمایند. یکسری می خواهند از فواید فوتبال در سایر زمینه ها استفاده نمایند که این حق را هم دارند چون فوتبال ما به عنوان بیزینس استفاده نمی گردد. همین این افراد هم بعد از یک مدت سرخورده می شوند یا آنقدر از آنها امتیاز می گیرند که عطای کار را به لقایش می بخشند.

کاش نمازی را نیاورده بودم؛ به او ظلم شد

به گزارش سفر به بالی اندونزی، مدیرعامل باشگاه فولاد در ادامه صحبت هایش به تجربه کار با مربیان داخلی و خارجی پرداخت و گفت: افتخار می کنم از تمام مربیانی که با آنها کار کردم، چیز یاد گرفتم. حتی امید نمازی عزیزم (سرمربی سابق ذوب آهن) در برهه ای به او ظلم شد. او مربی توانمندی بود و می توانست بیش از این به فوتبال ما یاری کند ولی متاسفانه یک عده شیطنت کردند. کاش امید را -به فوتبال ایران- نیاورده بودم. نمازی آدم توانمندی بود و چیزهای زیادی از او یاد گرفتم. به تمام مربیانی که با آنها کار کردم احترام می گذارم و امیدوارم تمام آنها پیروز باشند.

باید نکونام را سرمربی تیم ملی کنیم

آذری درباره کار با جواد نکونام در باشگاه فولاد توضیح داد: همه سابقه جواد نکونام را می دانید. او می تواند به فوتبال ما خیلی یاری کند. باید برنامه ای داشته باشیم تا این بچه را تبدیل به سرمربی تیم ملی کشورمان کنیم. مگر مربیان سایر کشورها از کجا آمدند؟

جورجوویچ 10 سال پیروزیت ذوب آهن را تضمین کرد

وی یادآور شد: در طول دوران مدیریتم با چند مربی خارجی کار کردم از جمله جورجوویچ که تمام پیروزیت های یک دهه بعد از او در ذوب آهن متعلق به این مربی بود. این مربی شاید در فیلد مربیگری فوتبال حرفه ای ما که آن زمان رانت های خاصی داشت پیروز نشد ولی توانست 10 سال پیروزیت ذوب آهن را تضمین کند. با آقای بوناچیچ هم کار کردم. او انتخاب من نبود ولی باتوجه به تصمیمات هیات مدیره از ذوب آهن رفت.

نباید با دو، سه باخت مربی را عوض کرد

مدیرعامل باشگاه فولاد در سرانجام گفت: هیچکدام از مربیانی که زمان من حضور داشتند، حتی یک ریال هم طلب نداشتند. امیدوارم فوتبالمان به سمتی برود که از دست پروده های خودمان استفاده کنیم ولی فوتبال ورزشی است که مرزبندی ندارد. اگر از خدمات مربی خارجی استفاده نکنیم باید سیستم آموزشی ویژه داشته باشیم تا استعدادهایی که می توانند مربیگری نمایند را آموزش بدهیم و نهایتا از آنها حمایت کنیم تا تبدیل به مربیان بزرگ شوند. با دو، سه باخت فضا را عوض نکنیم و این بچه ها را از فیلد مربیگری کنار نگذاریم.

منبع: خبرگزاری مهر

به "باید نکونام را سرمربی تیم ملی کنیم، کاش نمازی را نیاورده بودم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باید نکونام را سرمربی تیم ملی کنیم، کاش نمازی را نیاورده بودم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید